ABD merkezli dergiden itiraf: Amerika'nın Orta Doğu'sunun sonu

Foreign Policy dergisinde yer alan yazıda, ABD'nin Orta Doğu'da planlanan etkiyi yaratamadığı, bölge ülkeleri ABD amaçlarının dışında kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettikleri belirtildi.

Dünya 15.09.2023 13:51:00 0
Tarih: 15.09.2023 13:53

Orta Doğu, uzun yılardır Batı'da "bataklık" kelimesi ile ifade ediliyor...

Binlerce yıllık kültürü ve zengin kaynakları ile tarihin her döneminde zenginlik ve medeniyet merkezi olan bu bölge ne zaman bataklığa dönüştü?

Son dönemde savaş ve çatışma merkezi olan Orta Doğu'da uzun yılardır "Batı" ve özellikle ABD bir egemenlik arayışında.

"Amerika'nın Orta Doğu'sunun Sonu"

Fakat bu arayış sonuç vermedi. ABD merkezli Foreign Policy dergisi bu başarısızlığı itiraf etti.

Dergide yer alan "Amerika'nın Orta Doğu'sunun Sonu" başlıklı yazıda, ABD'nin bölgede planladığı gibi etkili olamadığı ülkelerin kendi rotalarını çizdiği belirtildi.

"PKK ile ittifaka gerek kalmadı"

Makalede, ABD'nin bölgedeki PKK terör örgütü ile ilişkisinin devam etmesinin artık bir gerekliliğinin kalmadığının altı çizildi.

Bu durum, PYD/PKK terör örgütünün miadının dolduğuna dair yorumlara neden oldu.

"Ülkeler kendi yollarını çiziyor"

Dergide Suudi Arabistan, İsrail, Mısır ve Türkiye'nin kendi rotasını çizdiği ve ABD çıkarlarının göz ardı edildiği kaydedilirken şu ifadelere yer verildi:

   "Suudi Arabistan, İsrail, Türkiye ve Mısır'ın liderleri, Washington'un temel çıkarlarını açıkça göz ardı ederek kendi yollarını çiziyorlar.

   Rusya, Çin, Hindistan veya birbirleriyle (açık veya gizli) daha yakın siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerin kendilerine ABD'ye karşı uygun alternatifler sağlayacağına inanıyorlar.

   Açıkça söylemek gerekirse, Amerika'nın Orta Doğu'daki dört geleneksel dayanağı artık güvenilemeyecek kadar kırılgandır."


Anahtar Kelimeler: merkezli dergiden itiraf: Amerika' 'sunun

İŞ İLANLARI

ÖTEKİ GÜNDEM