Hakkımızda

DÜNDEN BUGÜNE

VAN POSTASI GAZETESİ

 

İshak Akyol tarafından kurulan Van Postası Gazetesi 1953 yılında yayın hayatına başladı.

 

1963 yılında 13 yaşında iken gazetede çalışmaya başlayan Turan Şahinbaş 1980 yılında gazeteyi satın aldı. Gazeteyi satın aldıktan 6 ay sonra 12 Eylül 1980 askeri darbesi oldu.  Turhan Şahinbaş, gerek darbe döneminde gerekse daha sonraki dönemlerde çeşitli sıkıntılar çekmesine rağmen, büyük fedakarlıklar ile yayın hayatını sürdürdü.

 

Uzun yıllar tipo baskı ile yayın hayatını sürdüren gazete, 2004 yılında ofset baskı tekniği ile yayınlanmaya başladı.

 

1953 yılından 2014 yılına kadar birçok sıkıntılı sürece rağmen ayakta duran Van Postası Gazetesi, maddi imkansızlıklara yenildi. 18 Aralık 2014 tarihinde Gazete’nin İmtiyaz Sahibi İhlas Haber Ajansı’na yaptığı açıklama ile Van Postası Gazetesi’ni kapattığını duyurdu.

 

Açıklamasında Van’da Basın İlan Kurumu’nun (BİK) kurulmasıyla işlerinin gittikçe zorlaştığını söyleyen Şahinbaş, “Yerel gazetelerin tek gelir kaynakları resmi ilanlardır. İlan olmayınca, yatırımlar olmayınca birde 2011 yılındaki depremlerden dolayı yerel gazeteler gün be gün erimeye başladı. BİK yetkilileri bizlere işimizin iyi olacağını söylediler. Bu doğrultuda ildeki 12 yerel gazete birleşmek zorunda kaldı. Gazetelerin birleşmesinden sonra öyle aylar oldu ki, gelir gideri karşılamadı ve cepten yemek zorunda kaldık. Maalesef işler gittikçe kötüye gitmeye başladı. Hatta öyle oldu ki iki gazetenin geliri aylık 7 bin TL’yi geçmedi. Halbuki her gazetenin aylık masrafı 17-18 bin TL’nin üstündedir. Diğer masraflarda olunca işlerimiz hepten kötüye gitti” şeklinde konuştu.

 

17 Mart 2016 Perşembe Günü Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal’ı makamında ziyaret eden Turan Şahinbaş, “Uzun yıllar emek verdiğim ve çocuğum gibi sevdiğim gazetemin 53 yıllık arşivinin genç akademisyenler ve öğrenciler tarafından kullanılacak olması beni çok mutlu ediyor. Bu fırsatı bana veren Rektörümüze ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Umarım Van’ın geçmişine ışık tutan bu kaynak, gençlerimiz için faydalı olur” diyerek, 18 Aralık 2014 tarihinde kapattığı Van Postası Gazetesi’nin 53 yıllık arşivini, üniversitenin, gençlerin, araştırmacıların ve Vanlının hizmetine sunulmak üzere YYÜ Kütüphanesi’ne bağışladı.

 

2014 yılı Aralık ayı sonunda kapanan 61 yıllık Van Postası Gazetesi’nin ismini yaşatmak adına 2016 yılı Ocak ayından itibaren www.vanpostasigazetesi.com isimli adresi tescil ederek Van Postası Gazetesi Haber Sitesi‘ni internet ortamında ve Google Play'da android uygulaması ile yayınlamaya başladık.

 

Şehirde sağduyunun hakim olmasında, daima toplum ve ülke yararını düşünerek, Van basınının bugünlere gelmesinde emeği geçen, tüm basın emekçilerini saygı ile anıyoruz.

 

Van Postası Gazetesi Haber Sitesi

Haber Yazılımı